|
Drop Down Menu
|
1.10.2024.
1.10.2024.
28.9.2024.
|
ФАКУЛТЕТ ЗАШТИТЕ НА РАДУ У НИШУ – ДОБИТНИК ПЛАКЕТЕ ЗА РАЗВОЈ НАУЧНЕ МИСЛИ
И ПОСВЕЋЕНОСТИ ПРОБЛЕМИМА БЕЗБЕДНОСТИ И ЗАШТИТЕ У САВРЕМЕНИМ УСЛОВИМА
|
27-28.9.2024.
|
МЕЂУНАРОДНИ ФОРУМ ''БЕЗБЕДНОСТ ЗА БУДУЋНОСТ''
У Београду је, у периоду од 27. до 28. септембра 2024.године, одржан 10. Mеђународни форум – Безбедност за будућност на тему ’’Security nd Crisis Management – Theory and Practice.’’ На конференцији је др Весна Николић, ред. професор представила резултате истраживања на тему ''Safety culture and Occupational Health in Agriculture’’ и учествовала у стручним расправама које су организоване у оквиру Форума. Такође, представљена је наставно-образовна и научно-истраживачка делатност Факултета заштите на раду у Нишу, и разматране могућности сарадње са Факултетом за логистику Универзитета из Марибора и Факултетом за безбедност Универзитета ''Климент Охридски'' из Северне Македоније. У оквиру сталног догађаја ''Практичан приказ модела, истраживачких резултата, капацитета, уређаја и опреме'' представљена је симулација система за узбуњивање који се користи у кризним и ванредним ситуацијама. На свечаности поводом јубилеја 10. Међународног форума ''Безбедност за будућност 2024'' уручене су плакете и захвалнице појединцима и институцијама који су својим дугогодишњим радом и доприносом помогли развоју и унапређењу Форума. У име организатора, Др Ненад Комазец, ред. професор Војне академије Универзитета одбране у Београду свечано је доделио признање Факултету заштите на раду у Нишу и захвалио се на подршци, сарадњи и посвећености питањима безбедности и заштите у савременим условима.
|
24.9.2024.
17.9.2024.
|
COST Action CA23126 - AlertHub – иницијални састанак
17. септембра 2024. године одржан је први радни састанак у оквиру реализације активности међународне COST акције CA23126 - AlertHub: Warning Communication Knowledge Network (AlertHub) која има за циљ проучавање аспеката различитих система раног упозоравања, у просторијама COST асоцијације, Брисел, Краљевина Белгија.
Иницијалном састанку је присуствовала др Снежана Живковић, редовни професор Факултета заштите на раду као MC члан Републике Србије на поменутој COST акцији, и др Татјана Голубовић, редовни професор.
На иницијалном састанку је изабрано руководство COST акције, потврђени су састави радних група, њихови задаци као и руководиоци радних група и усвојен је оквирни буџет као и план рада у 2025. години.
|
28.8.2024.
|
Састанак државног руководства и представника научне заједнице посвећен пројекту Јадар
На позив министраства науке технолошког развоја и иновација, 28.08.2024. године у палати Србија, представник Факултета заштите на раду у Нишу, др Момир Раос, присуствовао је састанку државног руководства и представника научне заједнице организованог на тему пројекта Јадар.
Састанку су присуствовали председник Републике Србије Александар Вучић, премијер Милош Вучевић, председница Скупштине Србије Ана Брнабић, министарка науке технолошког развоја и иновација Јелена Беговић, министарка заштите животне средине Ирена Вујовић, министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић предсеник САНУ академик Зоран Кежевић, као и одабрани предствници академске заједнице, Универзитета, Факултета и научних Института из земље.
На састанку је разматрана тема предстијећег стратешког позиционирања и о предељења Републике Србије у процесу експлоатације минералних сировина са нагласком на експлоатацију литијума.
Министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић је истакла да се ће применом најсавременијих технологија увести континуирана транспарентност и информисаност у праћењу животне средине, успостави јавни дигитални портал преко којег ће бити омогућено праћење стања животне средине, а која се односе на ваздух, воду и земљиште.
Овај интерактивни портал ће бити место где ће грађани моћи да добију информаицје о стању животне средине, о сваком пројекту и имати могућност да добију одговор на важна питања, као и да пошаљу информацију уколико примете да се нешто негативно дешава са животном средином преко мобилне апликације.
Након уводне речи министарке за науку технолошки развој и иновације, председник Александар Вучић је истакако потребу учешћа и одговорност научне заједнице у доношењу одлука у вези са експлоатацијом рудног богатства земље са нагласком на пројекат Јадар.
Председник је истакао да дискусија треба да буде транспарентна, озбиљна, одговорна и заснована на научним чињеницама, на знању и образовању, као и да без сагласности научне заједнице неће ни бити покренут пројекат.
Том приликом, Председник је позвао научну заједницу да искаже своје мишљење, које треба да буде објективно, професионално, исказано у складу са савешћу, знањем, компетенцијама и образовањем научних радника и у складу са интересима државе и најшире друштвене заједнице.
Учесници састанка су истакли да је здравље становништва, квалитет животне средине и економски бенефит земље и њених грађана од највећег значаја за покретање било ког пројекта у земљи.
Наука треба да буде предводник у утврђивању валидних чињеница заснованих на подацима јер се и сама наука бави и базира на конструкивном критичком мишљењу и предлаже решења. Иако наука није доносилац одлука свакако јесте поуздан партнер и незаобилазан чинилац у доношењу одлука од најважнијег значаја за земљу и друштво у целини.
|
12.7.2024.
|
У периоду од 13. јуна до 12. јула, јуну 2024. године, на Факултету заштите на раду је боравио Мухамед Ноуман Латиф, студент докторских студија са Универзитета Ибн Халдун, Истанбул, Турска, у оквиру Ерасмус мобилности краткорочне праксе.
|
9.7.2024.
|
Промоција књиге „Наука и иновације у Србији“ у САНУ, 9. јула 2024.
У свечаној сали Српске академије наука и уметности је, у уторак 9. јула, одржана промоције књиге „Наука и иновације у Србији – знање као једини пут ка друштву просперитета“.Након поздравних речи представника Министарства науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије, Универзитета у Београду, Српске академије наука и уметности, аутори су представили своје погледе на положај и развој науке и иновација у нашој земљи. Промоцији је, на позив аутора и Института за физику, присуствовао и декан Факултета заштите на раду у Нишу, проф. др Срђан Глишовић. Књига представља позив на дијалог о науци и иновацијама, упућен академској заједници, доносиоцима одлука, дипломатском кору, привреди и грађанима Републике Србије.
|
24-26.6.2024.
|
У оквиру пројекта Erasmus+ KA220-HED "Trifold approach to circular economy: perspectives of academia, business and wider society", 2022-1-BG01-KA220-HED-000085464, у периоду 24-26. јуна 2024. године одржана је шеста радионица. Радионицу је организовао Универзитет у Нишу, партнер на овом пројекту, на челу са проф. др Мајом Ивановић-Ђукић, локалном координаторком пројекта. Учесници радионице били су представници четири партнерске институције: D. A. Tsenov Academy of Economics Svishtov, ARTIFEX University Bucharest, Istanbul Esenyurt Üniversitesi и Универзитет у Нишу. На радионици су учестовале и проф. др Снежана Живковић и доц. др Тамара Рађеновић са Факултета заштите на раду у Нишу. Tоком тродневнoг семинара анализирани су циљеви четвртог радног пакета; разматрани су прихваћени садржаји и предложене нове теме за практикум „Изазови друштвене заједнице у циркуларној економији“ (трећи интелектуални резултат пројекта). На крају радионице, проф. др Тадија Ђукић, декан Економског факултета Универзитета у Нишу, доделио је свим учесницима сертификате о учешћу. Поред активности предвиђених дневним редом радионице, а у складу са „зеленим“ фокусом пројекта, организована је и посета „Српске фабрике за рециклажу стакла“ у селу Грејач.
|
20.6.2024.
|
Удружење за безбедност и здравље на раду Расинског округа је 20. јуна 2024. год. у Крушевцу, са партнерима из привреде, организовало II Видовданске сусрете безбедности и здравља на раду Расинског округа.
Скуп је био намењен стручним лицима за безбедност и здравље на раду, правним лицима и предузетницима са лиценцама у области безбедности и здравља на раду, инспекторима рада, послодавцима и другим заинтересованим странама. Стручна предавања из области БЗНР су, између осталог, обухватила и Управљање извођачима са аспекта БЗР о чему је говорио Марко Тошић, бивши студент ФЗНР и лице за БЗР на пројекту Моравски коридор који изводи компанија Bechtel-Enka Joint Venture, као и приказ савремене опреме за рад на висини и опреме за рад у скученом простору који су демонстрирали заступници MSA–The safety Company, представници компаније Trezor Volga. На крају скупа приказана је мобилна учионица компаније Bechtel-Enka Joint Venture за популаризацију БЗНР.
На овом скупу дошло је до спонтаног окупљања представника више генерација бивших студената Факултета заштите на раду у Нишу који раде у струци и имају одговорне позиције у својим компанијама.
|
17-20.06.2024.
|
Skills4Water пројекат – друга напредна тренинг недеља
У периоду од 17. јуна 2024. до 20. јуна 2024. године, друга напредна тренинг недеља у оквиру реализације активности и остваривања циљева радних пакета међународног пројекта Skills4Water пројекта “Advancing the Integration of Soft Skills in Higher Education for Water” (2023-1-RO01-KA220-HED-000160511) одржана је у Бриселу, у просторијама EJWP/ Water Europe (H2O-People).
Тренинг недељи су присуствовали следећи чланови пројектног тима са Универзитета у Нишу: др Милан Гоцић, редовни професор Грађевинско-архитектонског факултета, др Дејан Васовић, ванредни професор Факултета заштите на раду и Никола Мишић, асистент Факултета заштите на раду.
На тренинг недељи су практиковане методе управљања конфликтима у области вода уз детаљну обуку применом InterVision технике, као и елементи јачања персоналне резилијентности и агилности. Поред тога организоване су посете Савета Европе, Европског парламента као и Европске комисије.
|
16.06.2024.
|
14 - 15. јун 2024. МЕЂУНАРОДНА КОНФЕРЕНЦИЈА - МЕНАЏМЕНТ И ЗАШТИТА
У периоду од 14-15. јуна 2024. године, одржана је 19. Mеђународна научна конференција Менаџмент и заштита на тему ''Дигитализација и заштита'' у Стубичким Топлицама, у Републици Хрватској. Конференција је организована од стране Европског друштва инжењера заштите (ESSE) уз помоћ суорганизатора Велеучилишта сигурносних студија из Загреба и Друштва инжењера заштите из Љубљане (ДВИЉ) док је службени партнер Конференције Европска агенција за безбедност и здравље на раду (EU-OSHA). Конференцију је отворио председник општине Стубичке Топлице господин Јосип Бељак, док су учеснике поздравили председник Програмског одбора др Весна Николић, ред. професор Факултета заштите на раду у Нишу, представници Организационог одбора госпођа Загорка Крстић Прша и др Јосип Таради из Хрватске, као и представници суорганизатора Конференције. У уметничком програму представио се гитарски дуо из Стубичких Топлица. Рад Конференције медијски je пропратила Хрватска телевизија (ХТВ).
Уводно предавање на Конференцији одржао је др Дарко Палачић професор Велеучилишта сигурносних студија из Загреба и др Дејан Васовић, ванр. професор Факултета заштите на раду у Нишу. Такође, резултате својих истраживања представиле су др Татјана Голубовић, ред. професор и др Александра Илић Петковић, ванр. професор Факултета заштите на раду. С обзиром да је Конференција организована у хибридном формату, проф. др Горан Јанаћковић је представио коауторски рад путем онлајн презентације у оквиру услуге Мајкрософт Тимс платформе. У неформалном делу Конференције, домаћини – представници Европског друштва инжењера заштите (ESSE) из Хрватске упознали су учеснике Конференције са културно-историјским и природним знаменитостима Стубичких Топлица познате еколошке дестинације Парка природе Медведница.
|
14.6.2024.
14.06.2024.
|
Одлуком Савета Универзитета у Нишу, на свечаности обележавања 59. годишњице постојања и рада Универзитета, 14. јуна 2024. године, додељено је специјално признање – Сребрни знак Универзитета у Нишу, проф. Др Миомиру Раосу за значајан допринос развоју Универзитета у Нишу.
|
14.06.2024.
|
Пројекат DGTRANS, Будва 09.-13.06.2024.
У периоду од 09.06.2024. год. до 13.06.2024. године, проф. Др Миомир Раос боравио је у Будви у циљу реализације дефинисаних пројектних активности Ерасмус+ пројекта Transport of Dangerous Goods - Modernization of Curricula and Development of Trainings for Professionals in the Western Balkans HEIs, DGTRANS, број пројекта 101082187, из позива: ERASMUS-EDU-2022-CBHE-STRAND-2.
Активност у Будви се одвијала у оквиру тренинга и састанка комитета за осисгурање квалитета на Факултету за саобраћај, комуникацију и логистику који се налази у саставу Адриатик Универзитета у Бару. Назив активности: Training for professionals in DG at Adriatic University Bar, Faculty for traffic, communication and logistic Budva, Montenegro.
У оквиру пројектних активности промовисан је Факултет и остварени значајни разговори око могуће будуће сарадње са члановима пројектних тимова са других високошколских институција али и са представницима државне управе републике Црне Горе, Сандром Рацковић из министраства унутрашњих послова, директората за саобраћај и транспорт опасних материја, као и са Демиром Ђешевићем из министарства за капиталне инвестиције. Такође контакти су остварени и са проф. емеритусом Стевом Никићем, ректором Адриатик универзитета из Бара и проф. др. Срђом Поповићем деканом Факултета за саобраћај, комуникацију и логистику из Будве.
|
07.06.2024.
|
МОБИЛНОСТ НА МАШИНСКОМ ФАКУЛТЕТУ УНИВЕРЗИТЕТА У СЛАВОНСКОМ БРОДУ
У оквиру програмских активности предвиђених програмом ЕРАСМУС+ КА131 проф. др Миомир Раос је у периоду од 03.06.2024. до 06.06.2024. боравио на Машинском факултету Универзитета у Славобнсконм Броду.
Мобилност је реализована у два дела. Део мобилности се односио на држање наставе у трајању од 4 часа, а други део на обуку у трајању од 6 часова. Упоредо са овим активностима, у координацији са повереником за мобилност, у више наврата су реализовани састанци са проф. др Јосипом Стојшићем задуженим за реализацију мобилности и деканом Машинског факултета проф. др. Гораном Шимуновићем. Осим ових официјелних састанака, обављени су разговори са већим бројем наставника факултета на којима се разговарало о могућој сарадњи и учешћу на међународним пројектима.
Део актвности се односио и на суорганизацију научног скупа који се традициоално организује на Факултету заштите на раду у Нишу.
У оквиру часова наставе реализована су предавања из области Топлотног комфора и то: Топлотно оптерећење и физиолошке реакције човека на топлоту; Поремећаји и могуће последице по здравље људи узроковане топлотним оптерећењем; Индикатори топлотног оптерећења и топлотни стрес; Људски организам и КГХ системи у обезбеђењу топлотног комфора.
У оквиру обуке, после упознавања са стањем у области истраживања и пројеката на Факултету заштите на раду Универзитета у Нишу, односно Машинском Факултету Универзитета у Славонском Броду, представљени су иновирани капацитети лабораторија и опреме, са нагласком о правцима могуће сарадње.
У оквиру обуке реализован је обилазак дела капацитета компаније Ђуро Ђаковић, гиганта у области машиноградње и термотехнике. У склопу посете имали смо прилику да присуствујемо представљању компанија из Аустрије и Немачке са својим производним програмом у области заваривања и роботике. Компанија Ђуро Ђаковић представља важну наставну базу Машинског факултета у Славонском Броду, при чему највећи део кадрова који заврши овај факултет налази своје запослење у овој компанији.
.
|
06.06.2024.
05.06.2024.
05.06.2024.
|
Svetski dan zaštite životne sredine – 5 jun
Svetski dan zaštite životne sredine je dan koji se obeležava u celom svetu svakog 5. juna kroz različite aktivnosti i kampanje, sa ciljem da se skrene pažnja javnosti na brojne ekološke probleme i potrebu očuvanja resursa i zdrave životne sredine. Datum je odredila Generalna skupština UN jer se u Stokholmu 1972. godine tog dana održala Konferencija o zaštiti životne sredine. Predlog da se obeležava 5. jun podnela je delegacija Jugoslavije. Na konferenciji se okupilo 113 država koje su pripremile zajedničku deklaraciju o potrebi međunarodne saradnje u cilju zaštite životne sredine. Program zaštite je nazvan UNEP. Na ovaj dan se u celom svetu pokreću brojne aktivnosti koje propagiraju odgovorni odnos prema okruženju. Svetski dan zaštite životne ove godine sredine se obeležava pod sloganom „Our land. Our future. We are #GenerationRestoration”.
Širom sveta već je prepoznata činjenica da zaštita životne sredine obuhvata tehničke, tehnološke, zdravstvene, edukativne i kulturološke aspekte. Fakultet zaštite na radu u Nišu već dugi niz godina, u skladu sa svojom misijom, vizijom i principima održivog razvoja, daje svoj doprinos zaštiti prirodnog okruženja u kome se odvijaju brojni antropogeni procesi.
Aktivnosti Fakulteta, osim realizacije programa studija inženjerstva zaštite životne sredine na sva tri nivoa studija, obuhvataju i monitoring kvaliteta životne sredine, procenu uticaja privrednih aktivnosti na životnu sredinu, proučavanje mera adaptacije na klimatske promene, zaštitu zemljišnih i vodnih resursa, zaštitu prirodnih resursa, unapređenje sistema upravljanja otpadom, kao i brojne srodne aktivnosti u oblasti obrazovanja odgovarajućih kadrova.
|
03-07.06.2024.
31.05.2024.
21.05.2024.
|
АНАЛИЗА НАСТАВНИХ САДРЖАЈА ИЗ ЦИРКУЛАРНЕ ЕКОНОМИЈЕ
У уторак 21. маја, у 11 часова, на Факултету заштите на раду у Нишу је одржан састанак на коме је представљена ''Анализа стварног стања заступљености циркуларне економије на Универзитетима у РС'', коју је урадила проф. др Маја Ђолић са Технолошко-металуршког факултета у Београду. Анализа је урађена у у складу са циљем 5. Програма развоја ЦЕ, у оквиру пројекта „Циркуларне заједнице“ који партнерски спроводе Министарство заштите животне средине и UNDP.
О циркуларној економији као мултисекторској теми, у уводној речи говорила је Александра Вучинић, Шеф Oдсека за циркуларну eкономију и одрживи развој Министарства заштите животне средине. Анализу је предствила проф. др Маја Ђолић, са Технолошко-металуршког факултета у Београду, а нови позив за циркуларне ваучере представила је Ана Митић Радуловић, представница UNDP. Присутни наставници, сарадници, студенти и гости са других факултета узели су учешће у дискусији и размени мишљења.
|
|