Drop Down Menu

ДЕКАН ФАКУЛТЕТА



др Срђан Глишовић, редовни професор

dekan@znrfak.ni.ac.rs

 

Др Срђан Глишовић, редовни професор, дипломирао је на Машинском факултету Универзитета у Нишу, магистрирао на Факултету заштите на раду Универзитета у Нишу и одбранио докторску дисертацију у Центру за интердисциплинарне и мултидисциплинарне студије Универзитета у Новом Саду.

Истраживачка интересовања др Глишовића обухватају одрживо пројектовање (еко-дизајн) и циркуларну привреду, индустријску екологију, одрживи развој, управљање квалитетом животне средине, као и ефикасност употребе ресурса. Др Глишовић је аутор или коаутор више од 90 научних радова објављених у домаћим и међународним часописима, укључујући и радове на SCI листи (Clarivate Analytics) у категорији М20 са значајним импакт факторима. Др Глишовић је аутор монографије националног значаја „Одрживо пројектовање и животна средина“ и аутор поглавља „Одржива производња и потрошња“ у оквиру монографије „Путоказ ка одрживом развоју“ под покровитељством Министарства науке и технологије Републике Србије, као и аутор поглавља у монографији међународног значаја Life Cycle Analysis of Nanoparticles: Reducing Risk and Liability објављеној у САД.

Др Глишовић је био национални координатор међународног истраживачког пројекта „Холандија - Западни Балкан: институционално умрежавање за животну средину“ (Netherlands - West Balkans Environmental Network – NEWEN) под покровитељством Министарства финансија Краљевине Холандије, и експерт за подршку локалним самоуправама у оквиру пројекта MSP-IPA 2007 Европске Комисије и немачке развојне агенције GIZ, као и члан истраживачких тимова на пројектима под окриљем ресорних министарстава Републике Србије.

Др Глишовић је особа широке међународне експозиције и говори норвешки, енглески, шпански и италијански језик. Похађао је сертификоване семинаре о развоју курикулума у области заштите животне средине, као и методологије мултидисциплинарних истраживања у организацији Универзитетског истраживачког центра за развој иновација у Вахенингену, Холандија, курс интернационалног менаџмента у организацији Bled School of Management Блед, Словенија као стипендиста словеначког Министарства за економске односе са иностранством, као и обуку из управљања пројектима у оквиру програма „Локални економски развој на Балкану“, под покровитељством Министарства спољних послова Краљевине Данске.

Две године за редом био је главни предавач Међународне летње школе у организацији Одбора европских студената технологије (Board of European Students of Technology - BEST). Такође је био предавач по позиву на међународним тренинг-радионицама о заштити животне средине и заштити на раду у оквиру пројекта „Обука и истраживање здравља животне средине на Балкану (Training and Research in Environmental Health in The Balkans - TREHB), под покровитељством Међународног центра NIH/Fogarty и The Institute of International Health, Michigan State University, USA. Лауреат је награде Sustainable Development and Environmental Leader for Tomorrow коју додељују организација Environmental Ambassadors и Амбасада Краљевине Холандије у Србији. Од новембра 2018. је члан уређивачког одбора међународног часописа The International Journal of Occupational and Environmental Safety - IJOOES, који издаје Универзитет Порто, Португалија.

Професор Глишовић је био рецензент 5 уџбеника на Универзитетима у Новом Саду и Нишу (ISBN 978-86-7892-342-5; ISBN 978-86-6093-049-3; ISBN 978-86-6093-008-0, ISBN 978 -86-6022-308-3, ISBN 978-86-6093-097-4) и рецензент индексираних научних часописа (Quality and Reliability Engineering International, Wiley, ISSN: 1099-1638; Atmospheric Pollution Research, Elsevier, ISSN: 1309-1042, и сл.).

Др Глишовић је био председник комисије за одбрану две докторске дисертације на Универзитету Виго у Шпанији, као и члан комисија за одбрану докторских дисертација на универзитетима у Новом Саду, Бањалуци и Нишу. Ментор је две одбрањене докторске дисертације на свом матичном факултету.

Обављао је дужност председника Савета Факултета заштите на раду у периоду од 2015-2018. године и шефа Катедре за квалитет радне и животне средине на истоименом факултету од 2019-2021. Септембра 2021. године изабран је за декана Факултета заштите на раду за мандатни период 2021-2024.
Од 2022. године, именовањем Министарства заштите животне средине Републике Србије, проф. Глишовић је члан Националног савета за климатске промене, као и члан Радне групе за израду Стратегије заштите животне средине Србије, поглавље Циркуларна економија.